Община Средец се намира в Югоизточна България и е най-голямата община в област Бургас. Тя и е една от най-големите в страната, като заема 6-то място от всичките 265 общини на България. Включва 33 населени места с население над 14 хил. човека.
Граничи на север с община Карнобат, на североизток с община Камено, на изток с община Созопол, на югоизток с община Малко Търново, на северозапад с община Стралджа от област Ямбол, на запад – община Болярово от област Ямбол, на юг с Република Турция.
Релефът на общината е разнообразен от преобладаващо хълмист в южната част до равнинен в северната. Цялата територия на общината попада в Черноморския водосборен басейн, като освен реки има и няколко големи микроязовири, чиито води се използват за напояване. Преобладаващата част от активното население е заета в селско и горско стопанство. Природо-климатичните условия са подходящи за развитието на двата подотрасъла – растениевъдство и животновъдство. Тъй като районът е екологично чист напоследък се развива и биологично земеделие, отглеждат се билки и лекарствени растения. Високите добиви от производство на фуражи, наличието на пасища и ливади подпомагат овцевъдството и месодайното говедовъдство. Богатството на дивеч в региона дава възможност за развитие на ловен туризъм, както и наблюдение на редки птици, записани в Червената книга на България като например черния щъркел, малкия и скалния орел.
Странджанският регион е богат на исторически забележителности, които представляват туристически интерес. Долмени, тракийски могили, светилища и гробници и др.
Природни и исторически забележителности в община Средец
- археологическия комплекс на античния римски град Деултум, разположен южно от село Дебелт. Основан е в края на 70-те години на І-ви век след Христа.
- защитената местност „Белия камък“ (451 ха), в долината на Факийска река, в землищата на селата Варовники Богданово;
- средновековната крепост „Близнашко кале“, на 2,7 км югоизточно от село Варовник;
- Голямобуковският манастир „Живоприемний източник“, на 4 км източно от село Голямо Буково;
- туристическия комплекс „Божура“, на 7 км южно от град Средец.
- Реконструиран и обновен е етнографския комплекс – Карабунарска къща
Община Средец и Народно читалище „Пробуда” са основни организатори на Националния Странджанско-тракийски събор “Фолклорен венец – Божура“.
ИСТОРИЯ
Град Средец е с древна история. Добрите климатични условия, плодородните земи и стратегическото местоположение са привлекли тракийските племена. Тук се е намирала и римската провинция Хемимонт и е минавал пътя Византион – Констинопол – Цариград. По време на турското робство селището се нарича Карабунар. През 1792 – 1794 година в селището е учителствал Софроний Врачански / поп Стойко Владиславов /. Тук се е подвизавал и Индже войвода. Постепенно се оформя като пазарно селище, като тази характеристика продължава и след Освобождението през 1878 година. Oт 1925 година е околийски център, а за град е обявен през 1960 година.